Logopeda » Gabinet logopedyczny Dziś jest poniedziałek (2017-05-29)
Gabinet logopedyczny
                     Chrząszcz

Trzynastego, w Szczebrzeszynie
Chrząszcz się zaczął tarzać w trzcinie.
Wszczęli wrzask szczebrzeszynianie:
-Cóż ma znaczyć to tarzanie?
Wezwać trzeba by lekarza!
Zamiast brzmieć, ten chrząszcz się tarza!
Wszak Szczebrzeszyn z tego słynie
Że w nim zawsze chrząszcz brzmi w trzcinie!
-Przyszedł wreszcie czas na zmiany.
Drzewiej chrząszcze w trzcinach brzmiały,
Teraz będą się tarzały.

Nie bez przyczyny zaprezentowałam Państwu jeden z łamańców językowych autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Potwierdza on oczywisty, bądź co bądź- fakt, że mowa polska jest niezwykle trudna, a prawidłowe porozumiewanie się werbalne wymaga częstokroć wielu ćwiczeń i sporego wysiłku.
Niestety, przeprowadzone badania dowodzą, że procent dzieci rozpoczynających naukę w szkole i posługujących się poprawną artykulacją wszystkich polskich głosek jest stosunkowo nieduży.
Uczniowie rozpoczynający naukę w pierwszej klasie szkoły podstawowej powinni mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym. Prawidłowo ukończony rozwój mowy przed podjęciem obowiązku szkolnego jest bardzo ważny. To istotny czynnik powodzenia szkolnego.
 U znacznej liczby dzieci występują jednak zaburzenia i opóźnienia rozwoju mowy.
Dzieci uczęszczające do naszej szkoły mają możliwość na miejscu korzystać z terapii logopedycznej. Od września roku szkolnego 2001/2002 działa w naszej szkole gabinet logopedyczny. Zajęcia terapii logopedycznej prowadzone są przez logopedę – mgr Małgorzatę Radziwanowicz . Gabinet logopedyczny mieści się w sali nr 12 .
Zadaniem logopedy szkolnego jest zapobieganie zaburzeniom mowy (profilaktyka), rozpoznawanie (diagnoza) oraz usuwanie wad wymowy w trakcie terapii logopedycznej.