Biblioteka » Szkolny Teatr FANTAZJA Dziś jest poniedziałek (2017-05-29)
Szkolny Teatr FANTAZJA

SZKOLNY TEATR "FANTAZJA"

„...Potrzeba teatru tkwi w każdym człowieku...”
                                                               E. Goffman

Najciekawszą formą pracy z dziećmi w naszej bibliotece stała się wypracowana przez wiele lat działalność teatralna.
Szkolny teatr „Fantazja” powstał w 2002 r.,  w ciągu 12 lat działalności zaprezentował siedem spektakli scenicznych oraz innych przedstawień dla uczniów naszej szkoły.

Głównymi celami zajęć z grupą teatralną jest:

-         uświadomienie uczniom różnych form przekazu
-         kształcenie umiejętności nawiązywania kontaktów
-         kształcenie umiejętności współdziałania w zespole
-         wyzwalanie inicjatyw
-         rozwijanie uzdolnień artystycznych
-         dostarczanie kulturalnej rozrywki

Zabawa w teatr daje mi dużo satysfakcji oraz przede wszystkim dzieciom, które muszą zapanować nad własnym lękiem, tremą, nieśmiałością, czasem trudnym do powstrzymania śmiechem. Udział w przedstawieniu daje poznać smak pewnej popularności i sukcesu, co na co dzień dane jest dzieciom tylko bardzo dobrze uczącym się.
Zmieniają się z biegiem lat aktorzy, ale cel naszej pracy zawsze jest taki sam – wspaniała zabawa. Dla małych aktorów występ i udział w teatrzyku jest okazją do pięknych, twórczych przeżyć. Dzieci na zajęciach teatralnych spędzają  w bibliotece dużo swego wolnego czasu. Teatrzyk przyciąga też wielu nowych czytelników, którzy chętniej przychodzą do biblioteki.
Teatr jest jedną z form rozwijania kultury czytelniczej uczniów w naszej szkole. Zauważyłam również wzrost zainteresowań czytelniczych tych uczniów, którzy wcześniej musieli być zachęcani do odwiedzenia biblioteki.
Odbyła się premiera następujących sztuk
:

„Kopciuszek”
       przedstawienie kukiełkowe       -2003
          „Jaś i Małgosia”                   - 2004
       „Kot w butach”                      -  2005
            „Czerwony Kapturek”            - 2006
            „Królowa Śniegu”                   - 2007
„Królewna Śnieżka i siedmiu
 krasnoludków”
                          - 2010
  „Kopciuszek”                            - 2014

Przedstawienia teatru „Fantazja” oglądali uczniowie naszej szkoły, uczniowie z zaprzyjaźnionych szkół, dzieci z przedszkoli, rodzice. Goście
z Łotwy, Litwy i Białorusi, dzieci uchodźców z Czeczenii i Afganistanu
/z tłumaczeniem p. Ireny Zabadały/. Sztuki były wystawiane podczas Karnawałowych Bali Integracyjnych /III, IV , V, VI, VII/.
Braliśmy również udział w przeglądach teatrów lalkowych w Łomży
i Białymstoku, promując naszą szkołę.
Wypracowane efekty wspólnej pracy zaprezentowaliśmy na:

-         Podlaskim Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Szkolnej – Białystok 2003r.,
 -         Podlaskich Spotkaniach Teatrów LalkowychBiałystok 2003, 2004, 2005r.
 -         Podlaskim Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Szkolnej – Białystok 2006 r.
 Zakwalifikowaliśmy się do finału wojewódzkiego. Spektakl został pokazany publiczności Białegostoku   w dniu 25.11.2006 r.
Zespół teatralny za ten spektakl otrzymał wyróżnienie.

Zachęcam uczniów klas starszych wykazujących zamiłowania teatralne do reżyserowania przedstawień kukiełkowych dla młodszych dzieci. Wszystkie formy pracy z czytelnikiem, a zwłaszcza teatralne rozwijają u uczniów zainteresowania czytelnictwem, uczą twórczego uczestnictwa w kulturze.
Zespół małych form teatralnych, pod nazwą „Fantazja” promuje nie tylko bibliotekę na terenie szkoły, ale również promuje szkołę na terenie Województwa Podlaskiego, biorąc udział w Podlaskich Spotkaniach Teatrów Lalkowych Dzieci
i Młodzieży w Białymstoku.

INSTRUKTORKA TEATRALNA:  ANNA ZACZEK