Biblioteka » Biblioteka szkolna Dziś jest środa (2017-11-22)

Nauczyciele bibliotekarze :

MARZENA CHĘTNIK I ANNA ZACZEK

CZAS NA WYWIAD

Franek Przybylski i Olek Wołkowicz z kl. VI b specjalnie dla czytelników gazetki „Ploteczki z Piąteczki” przeprowadzili wywiad z Panią Anną Zaczek – bibliotekarzem z SP 5

Franek: Ile lat Pani pracuje jako n-l i jako bibliotekarz ?

Pani Ania: Pracuję już 29 lat w tej samej szkole, a jako bibliotekarz – 15 lat.

Olek: Czy lubi Pani swoją pracę i dlaczego?

Pani Ania: Bardzo lubię swoją pracę w bibliotece, ponieważ lubię czytać książki. Ale najważniejszą zaletą pracy w bibliotece jesteście Wy drodzy uczniowie i czytelnicy, którzy ze zbiorów szkolnej biblioteki korzystacie. Dużo satysfakcji daje mi możliwość zakupu dla Was nowości wydawniczych, które są dokładnie przemyślane. Podczas wyboru książek mam na uwadze wszystkich czytelników – tych najmłodszych i tych najstarszych, staram się, żeby wszyscy czytelnicy znaleźli dla siebie coś ciekawego. Jesteśmy również otwarte na propozycje od czytelników naszej biblioteki szkolnej. Zawsze też znajduję czas na rozmowy o książkach, szczególnie w miesiącu kwietniu podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich prowadząc dla Was prelekcję i prezentację multimedialną na temat historii święta książki, znanych sylwetek pisarzy tworzących dla dzieci i młodzieży.

W trosce o naszych czytelników bierzemy udział w programie „Książki naszych marzeń”. Program ma promować czytelnictwo wśród uczniów szkół podstawowych dzięki doposażeniu bibliotek szkolnych w pozycje wybrane przez uczniów. Jest to program MEN na zakup nowości wydawniczych do bibliotek.

Franek: Jakie książki cieszą się w naszej szkole największym zainteresowaniem czytelników?

Pani Ania: Największym zainteresowaniem naszych czytelników cieszą się książki przygodowe oraz przyrodnicze. Są również stali czytelnicy, którzy czytają książki historyczne, to uczniowie klas starszych. Młodsi czytelnicy wybierają bajeczki  i wierszyki znanych autorów dla dzieci (Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Papuzińskiej, Wandy Chotomskiej) oraz komiksy. W swoich zasobach bibliotecznych posiadamy również literaturę anglojęzyczną dla dzieci i młodzieży.

Olek: Jakie tytuły książek uczniowie wypożyczają najczęściej?

Pani Ania: Dużo jest tych tytułów. Chłopcy często proszą o książki o piłce nożnej, samochodach i zwierzętach: „Samochody”, „Historia starych samochodów”, „Piłkarz wszech czasów”, ”Piłka nożna”, wypożyczają opowiadania fantastyczne: „Magiczne Drzewo”, „Harry Potter”, „Nowe przygody Mikołajka”, „Opowieści z Narnii”, „Koszmarny Karolek”, „Jaśki” i wiele innych.

Dziewczynki natomiast wypożyczają: „Anię z Zielonego Wzgórza”, książki Małgorzaty Musierowicz, Krystyny Siesickiej, „Martynkę”, „Pippi Pończoszankę”, „Hanię Humorek”, „Dzienniczek zakręconej nastolatki”, „Pamiętnik jedynaczki”,                 i oczywiście wszyscy czytają lektury.

Franek: Czy jest Pani zadowolona z czytelnictwa uczniów naszej szkoły?

Pani Ania: Jestem bardzo zadowolona jak uczniowie przychodzą do biblioteki, wypożyczają, pytają o nowości wydawnicze, dzielą się wrażeniami po przeczytaniu książek. Tych uczniów jest zdecydowana większość. Są również czytelnicy, których musimy namawiać do korzystania ze zbiorów biblioteki. Zachęcamy ich do przyjścia, czytania prasy w czytelni, oraz korzystania z Centrum Multimedialnego.

Z czytelnictwa uczniów jestem bardzo zadowolona, ponieważ dużo naszych uczniów zajmuje czołowe miejsca w konkursach czytelniczych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży co świadczy o wysokim poziomie czytelniczym naszych uczniów.

Olek: Ile książek średnio czytają uczniowie naszej szkoły?

Pani Ania: Klasy pierwsze zostają uroczyście pasowane na czytelników biblioteki od II półrocza. Uczniowie klas I przeczytali 3 734 książki, co stanowi 23 książki na ucznia, uczniowie klas II – III przeczytali 8 224 książki, co stanowi 59 książek na ucznia. Natomiast uczniowie klas IV –VI przeczytali 7 063 książki, gdzie średnia na ucznia wyniosła 32 książki.

Łącznie przeczytanych książek w roku szkolnym 2014/2015 w klasach I-VI jest 19 021 co stanowi 36 książek na jednego ucznia.

Franek: Co chciałaby Pani powiedzieć czytelnikom naszej gazetki?

Pani Ania: Książki dostarczają nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej. Książki dostarczają nam rozrywki i emocji. Mogą rozśmieszyć lub zasmucić. Książki pomagają nam zrozumieć innych, są naszymi towarzyszami  w samotności. Z biblioteki można je wypożyczać za darmo i czytać. Czekamy na Was drodzy czytelnicy w bibliotece szkolnej.

Życzymy Wam cudownych wakacji i pamiętajcie „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”. (Umberto Eco)

Olek i Franek: Dziękujemy za rozmowę.