Biblioteka » Biblioteka szkolna Dziś jest środa (2018-12-12)

Nauczyciele bibliotekarze :
 ANNA CHMIELEWSKA
MARZENA ANNA CHĘTNIK

RELACJA Z OBCHODÓW
DNIA GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dnia 19 października 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 5 im. Stanisława Staszica  w Łomży odbył się Dzień Głośnego Czytania. W obchodach wzięło udział 73 uczniów klas IIa, IIb i IIIb z wychowawcami oraz zaproszeni goście: rodzice, ksiądz, bibliotekarka i wicedyrektor - czytali dzieciom książki.   Podczas  uroczystości dzieci miały możliwość wspólnej zabawy tanecznej z dziewczynkami ze szkolnego koła cherlederek. Czytanie fragmentów książki Renaty Piątkowskiej „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu  Słodziaków” było urozmaicone pokazywaniem bohaterów lektury.
Na koniec pani bibliotekarka zachęciła dzieci do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej.

CZAS NA WYWIAD

Franek Przybylski i Olek Wołkowicz z kl. VI b specjalnie dla czytelników gazetki „Ploteczki z Piąteczki” przeprowadzili wywiad z Panią Anną Chmielewską – bibliotekarzem z SP 5

Franek: Ile lat Pani pracuje jako n-l i jako bibliotekarz ?

Pani Ania: Pracuję już 29 lat w tej samej szkole, a jako bibliotekarz – 15 lat.

Olek: Czy lubi Pani swoją pracę i dlaczego?

Pani Ania: Bardzo lubię swoją pracę w bibliotece, ponieważ lubię czytać książki. Ale najważniejszą zaletą pracy w bibliotece jesteście Wy drodzy uczniowie i czytelnicy, którzy ze zbiorów szkolnej biblioteki korzystacie. Dużo satysfakcji daje mi możliwość zakupu dla Was nowości wydawniczych, które są dokładnie przemyślane. Podczas wyboru książek mam na uwadze wszystkich czytelników – tych najmłodszych i tych najstarszych, staram się, żeby wszyscy czytelnicy znaleźli dla siebie coś ciekawego. Jesteśmy również otwarte na propozycje od czytelników naszej biblioteki szkolnej. Zawsze też znajduję czas na rozmowy o książkach, szczególnie w miesiącu kwietniu podczas obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich prowadząc dla Was prelekcję i prezentację multimedialną na temat historii święta książki, znanych sylwetek pisarzy tworzących dla dzieci i młodzieży.

W trosce o naszych czytelników bierzemy udział w programie „Książki naszych marzeń”. Program ma promować czytelnictwo wśród uczniów szkół podstawowych dzięki doposażeniu bibliotek szkolnych w pozycje wybrane przez uczniów. Jest to program MEN na zakup nowości wydawniczych do bibliotek.

Franek: Jakie książki cieszą się w naszej szkole największym zainteresowaniem czytelników?

Pani Ania: Największym zainteresowaniem naszych czytelników cieszą się książki przygodowe oraz przyrodnicze. Są również stali czytelnicy, którzy czytają książki historyczne, to uczniowie klas starszych. Młodsi czytelnicy wybierają bajeczki  i wierszyki znanych autorów dla dzieci (Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Joanny Papuzińskiej, Wandy Chotomskiej) oraz komiksy. W swoich zasobach bibliotecznych posiadamy również literaturę anglojęzyczną dla dzieci i młodzieży.

Olek: Jakie tytuły książek uczniowie wypożyczają najczęściej?

Pani Ania: Dużo jest tych tytułów. Chłopcy często proszą o książki o piłce nożnej, samochodach i zwierzętach: „Samochody”, „Historia starych samochodów”, „Piłkarz wszech czasów”, ”Piłka nożna”, wypożyczają opowiadania fantastyczne: „Magiczne Drzewo”, „Harry Potter”, „Nowe przygody Mikołajka”, „Opowieści z Narnii”, „Koszmarny Karolek”, „Jaśki” i wiele innych.

Dziewczynki natomiast wypożyczają: „Anię z Zielonego Wzgórza”, książki Małgorzaty Musierowicz, Krystyny Siesickiej, „Martynkę”, „Pippi Pończoszankę”, „Hanię Humorek”, „Dzienniczek zakręconej nastolatki”, „Pamiętnik jedynaczki”,                 i oczywiście wszyscy czytają lektury.

Franek: Czy jest Pani zadowolona z czytelnictwa uczniów naszej szkoły?

Pani Ania: Jestem bardzo zadowolona jak uczniowie przychodzą do biblioteki, wypożyczają, pytają o nowości wydawnicze, dzielą się wrażeniami po przeczytaniu książek. Tych uczniów jest zdecydowana większość. Są również czytelnicy, których musimy namawiać do korzystania ze zbiorów biblioteki. Zachęcamy ich do przyjścia, czytania prasy w czytelni, oraz korzystania z Centrum Multimedialnego.

Z czytelnictwa uczniów jestem bardzo zadowolona, ponieważ dużo naszych uczniów zajmuje czołowe miejsca w konkursach czytelniczych organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży co świadczy o wysokim poziomie czytelniczym naszych uczniów.

Olek: Ile książek średnio czytają uczniowie naszej szkoły?

Pani Ania: Klasy pierwsze zostają uroczyście pasowane na czytelników biblioteki od II półrocza. Uczniowie klas I przeczytali 3 734 książki, co stanowi 23 książki na ucznia, uczniowie klas II – III przeczytali 8 224 książki, co stanowi 59 książek na ucznia. Natomiast uczniowie klas IV –VI przeczytali 7 063 książki, gdzie średnia na ucznia wyniosła 32 książki.

Łącznie przeczytanych książek w roku szkolnym 2014/2015 w klasach I-VI jest 19 021 co stanowi 36 książek na jednego ucznia.

Franek: Co chciałaby Pani powiedzieć czytelnikom naszej gazetki?

Pani Ania: Książki dostarczają nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyście dowiedzieć się czegoś więcej. Książki dostarczają nam rozrywki i emocji. Mogą rozśmieszyć lub zasmucić. Książki pomagają nam zrozumieć innych, są naszymi towarzyszami  w samotności. Z biblioteki można je wypożyczać za darmo i czytać. Czekamy na Was drodzy czytelnicy w bibliotece szkolnej.

Życzymy Wam cudownych wakacji i pamiętajcie „Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”. (Umberto Eco)

Olek i Franek: Dziękujemy za rozmowę.